Uspořádej deskohraní a zahraj si s ostatními “klimatickou” strategickou hru Terra Futura. Co je jejím cílem? Vybuduj planetu budoucnosti se soběstačnou ekonomikou. Terra Futura je bleskurychlá a přitom strategická hra, ve které k vítězství nad ostatními hráči vedou různé cesty. Špinavá hra tě však snadno zastaví!
Hru Terra Futura vytvořila organizace Na Mysli v rámci projektu Hra o klima. Jste vzdělávací instituce nebo zájmový klub? Napište si o zaslání hry na
Více o hře na https://namysli.com/hra_o_klima/terra-futura/
Zelená transformace a nízkouhlíková společnost
(Zdroj: Fakta o klimatu)
Lidstvo v současnosti spotřebovává ohromné množství fosilních paliv i dalších materiálů a vytváří přitom miliony tun skleníkových plynů, plastových i jiných odpadů. Zároveň využívá krajinu způsobem, který ji pro další generace zanechává ve vyčerpaném stavu. Vysokou ekologickou stopu mají především lidé v bohatých zemích – naproti tomu většina z více než 7 miliard obyvatel světa žije v Africe nebo v jižní a východní Asii poměrně chudým životem a jako jednotlivci zatěžují životní prostředí jen minimálně.
Ukazuje se, že růst životní úrovně snižuje porodnost a je pravděpodobně jediným etickým způsobem, jak zabránit katastrofálnímu přelidnění planety. Stojíme tedy nejen před nelehkou otázkou jak na jedné straně snížit ekologickou stopu v bohatých zemích a na straně druhé umožnit dosud chudým zemím rozvoj, který současně povede ke snižování množství emisí a odpadů.
Když se zaměříme pouze na otázku zmírnění dopadů klimatické změny, můžeme v zásadě říci, že hledáme cestu k dosažení stavu, kdy většina lidí na planetě bude žít spokojený život a přitom společnost jako celek bude mít v podstatě nulové emise skleníkových plynů.
Taková změna vyžaduje především dekarbonizaci energetiky (tedy přestat energii vyrábět spalováním fosilních paliv), dekarbonizaci dopravy a snížení emisí vznikajících při produkci potravin. Zároveň bude potřeba zlepšit ochranu krajiny a zastavit odlesňování, protože lesy pomáhají skleníkové plyny z atmosféry odčerpávat. Většina technologií, které k takové změně budou potřeba, je už dnes dostupná.
Víc k tématu například na: https://faktaoklimatu.cz/infografiky/nizkouhlikova-spolecnost.